Adadálymentes verzió
ÜDVÖZÖLJÜK KÖZSÉGÜNK HONLAPJÁN!
CSANYTELEK
Csongrád és Térsége Általános Iskola Szent László Általános Iskolája
   
Postacíme: 6647 Csanytelek, Szent László utca 4/a
OM azonosító: 200945
Telefonszáma: 63/478-018
Tagintézmény-vezető: Szabó Ferenc
Tagintézmény-vezető-helyettes: Györgyiné Felföldi Éva
E-mail: csanytelekiskola@optanet.hu
Honlap: http://www.csanytelek.hu
             http://www.iskolacsanytelek.blogspot.hu

Aktuális
Album
Arculat
Dokumentumok
IPR-ILMT
INNOVÁCIÓ
Tanáraink
Történet

"Bölcsek leszünk, szentek leszünk,
Hogy gyermekeink lelkéhez közel,
Mindig közel legyünk.
Nem leszünk semmi más:
Hitben, hűségben, tisztaságban
Egymásnak folytonos példaadás."

/Reményik Sándor/

Hamarosan befejeződik a Csemegi Károly Könyvtár és Információs Központ 2010. szeptember elsején indított "Nevelési-oktatási intézmények tanórai, tanórán kívüli és szabadidős tevékenységének támogatása" című projektje. Tízezernél több ingyenes program szolgálta a Csongrád kistérségben élő hátrányos helyzetű gyermekeket.

A "Délibáb-programsorozat a hátrányos helyzetű Csongrádi kistérségben" című, TÁMOP – 3.2.11/10/1-2010-0011 számú pályázat kiírójának az volt a célja, hogy elősegítse a közgyűjteményi és a kulturális intézmények együttműködését. A Csemegi Károly Könyvtár és Információs Központ feltérképezte a Csongrádon és város kistérségében működő óvodákat és iskolákat és tizenegy olyan intézményt talált, amelyik megfelelt a pályázati kiírásnak.

A könyvtár igazgatójától, Horváth Varga Margittól megtudtuk: a tagintézmények vezetőivel folytatott megbeszélés után arra az elhatározásra jutottak, hogy minden olyan intézményt bevonnak a pályázatba, amely be szeretne a projektbe kerülni, s megfelel a pályázati kiírásnak.

A könyvtár, a nevelési és az oktatási intézmények együttműködése már a pályázat előtt is hagyományosan jó volt, így egy kiválóan együttműködő csapat kezdett el dolgozni a pályázaton, melyet az óvodák és az iskolák nevelési és pedagógiai programjára alapozva állítottak össze. A pályázatot már az első napon be tudták nyújtani, így a Csemegi könyvtárt a tizedik nyertes pályázóként hirdették ki. A megítélt összeg nettó 36 millió 990 ezer 69 forint, ehhez kellett még az Áfát hozzárendelniük, hiszen a könyvtár az általános forgalmi adót visszaigényelheti.

Negyvennyolc különféle tevékenységet vállaltak fel, amelyeket heti, kétheti és havi rendszerességgel szerveztek meg. A könyvtárnak vállalnia kellett, hogy a programokhoz kapcsolódó beszerzéseket, adminisztrációt és elszámolásokat elvégzi. Vállalták, hogy a programok nyomon követése érdekében készítenek egy eseménynaptárt, s folyamatosan elérhetővé teszik az intézményük honlapján a különböző programok tematikáját és a programokról készült fotókat is. Mindezen anyagokból a projekt végére egy letölthető tematika-gyűjteményt készítettek, amelyet a továbbiakban bárki felhasználhat a foglalkozások szervezéséhez.

A projekt egyik csoportját öt csongrádi óvoda alkotta, melyek példamutató együttműködésről tettek tanúbizonyságot. Akármilyen programot szerveztek, azt mindig a többi óvoda bevonásával képzelték el, így minden programból minden óvoda nagycsoportosa kivette a részét. Az egyes programokhoz – melyek általában tematikus napok voltak – anyag- és eszközvásárlást is biztosított a pályázat kiírója, valamint a programokban résztvevő óvónők bérét is be lehetett tervezni. Az óvodai programok részben az óvodákban, részben a könyvtárban valósultak meg.

Kiemelkedő programjaik között szerepelt ópusztaszeri kirándulás, mégpedig az összes csongrádi nagycsoportos óvodás részvételével, továbbá a mozgás- és tánc, a környezeti nevelésre koncentráló, az egészségnevelést középpontba helyező tematikus napok, valamint a Meseszínház elnevezésű egész napos program.

A hat általános iskola is olyan tevékenységet próbált tervezni, amelyek az oktatási intézmények pedagógiai programjában szerepelnek, s amelyekre az oktatási intézményeknek az elmúlt időszakban nem volt lehetőségük. A programjaik között szakkörök, tematikus napok és hetek, tehetséggondozás, napközis szabadidős tevékenységek szerepeltek. A projektmenedzselést végző könyvtárigazgató szerint örvendetes, hogy a kistérségből a csanyteleki Szent László Általános Iskolát is be tudták vonni e körbe. Az iskolák a programjaikhoz szakmai anyagokat, eszközöket vásárolhattak, valamint a projektben résztvevő pedagógusok a tevékenységért – megbízási szerződés alapján, vagy számla ellenében – anyagi elismerésben is részesültek. Szakköri foglalkozás hét különböző témában indult – heti, kétheti, illetve havi rendszerességgel. Tematikus napot kilenc alkalommal szerveztek, s hat tematikus hetet is rendeztek. Öt témában indítottak vetélkedőt, melyek több hónapig tartottak. Tizennégy különböző napközis foglalkozáson szabadidős foglalkozásokat tartottak a diákoknak.

A Galli János Alapfokú Művészetoktatási Intézmény szerepe rendkívül fontos volt a pályázatban, hiszen programjaikkal az összes oktatási intézményt megszólították. (A művészeti oktatásban résztvevők Csongrádon különböző intézményekben tanulnak. – a szerk.) A projektben a tehetséggondozásra nagy hangsúlyt fektettek. Ezt különböző módokon valósították meg, így például egyéni hangszeres oktatást biztosítottak egy-egy különösen tehetséges gyerek számára, mesterkurzust szerveztek, művészeti és zenei tábort rendeztek. A pályázat révén a pedagógusok anyagi elismerése is megoldottá vált, sőt, a különböző tevékenységekhez hangszereket, kottákat is tudtak vásárolni.

A Csemegi könyvtár a projektben integráló szerepet vállalt, vagyis minden program, amely az összes óvodást, vagy általános iskolást érintette, a könyvtárban valósult meg. Ilyenek voltak a matematika, a fizika, a magyar és a drámapedagógia tehetséggondozások, amelyeket középiskolai tanárok vállaltak fel. De ebbe a sorba illet az Óvodások Hete, amelyre a projektben résztvevő összes óvodát bevontak. Szintén ilyenek voltak az önismereti foglalkozások, a "Krea-túra" vetélkedő, a hagyományőrző szakkör, valamint a különböző táborok.

A projekt keretében négy nyári tábor szerveztek meg (a mese-, a környezetvédelmi-, a dráma- és a művészeti-zenei táborról a cikkünk alatt lévő fotógalériában képes összeállítást láthatnak – a szerk.). A projektnek köszönhetően a nevelési és oktatási intézmények nettó 5 millió 120 ezer 500 forintot költhettek el anyag és eszközvásárlásra, valamint oktatáshoz szükséges eszközök, így könyvek, kották, társasjátékok vásárlására.

A projektben résztvevő óvónőknek és tanítóknak, tanároknak a különböző tevékenységekért egy év alatt 10 millió 911 ezer 969 forintot fizettek ki megbízási szerződés alapján, valamint további 2 millió frontot számla ellenében. A különböző kirándulások buszköltségét is több alkalommal a projekt révén tudták fizetni, valamint színházi programokat, előadásokat hoztak az óvodákba, az iskolákba és a könyvtárba.

A program egyik nagy erénye, hogy a gyermekek minden programon ingyen vehettek részt. A projekt költségvetéséből az anyag- és eszközvásárlást, az étkezést, a buszos kirándulásokat és az egyéb eszközvásárlást is finanszírozni tudták.

A projekt összesen több mint hatszáz alkalommal, kilencven pedagógus, tíz könyvtári dolgozó, a GAMESZ két munkatársa, valamint tízezer-hétszáztizenhét különböző programokon résztvevő gyermek együttműködésének köszönhetően valósult meg. Horváth Varga Margit projektmenedzser reményei szerint ez az együttműködés – ha nem is olyan intenzitással, mint eddig – továbbra is megmarad. Ezt egyébként az is garantálja, hogy az ötéves fenntartási kötelezettség alatt havi egy programot továbbra is meg kell valósítaniuk.
INTÉZMÉNYEK
CIVIL SZERVEZETEK
GAZDASÁG
FALUSI TURIZMUS
SAJTÓARCHÍVUM
VIDEÓTÁR
ESEMÉNYEK ARCHÍVUMA
KÖZÉRDEKŰ ADATOK
PÁLYÁZATI HÍREK
INGATLANOK
HÍRDETMÉNYEK
BELSŐ SZABÁLYZATOK
Településképi Arculati Kézikönyv
(TAK)
Csanytelek Község csatorna-
hálózatának és Szennyvíztisztító Telepének kiépítése
Csanytelek Község Települési Környezetvédelmi Programja
Csongrádi Kistérség Hulladékgazdálkodási terve
Kistérségi Esélyegyenlőségi Helyzetelemzés és Program
Helyi Esélyegyenlőségi Program 2024. év
A "Csanytelek Község Környezeti Fenntarthatósági Terv Monitoring és visszacsatolás" dokumentum véleményezése a korábban 90/2013. ((XII. 20.) önkormányzati határozattal jóváhagyott Környezeti Fenntarthatósági terv megújítása.
Csanytelek Község Környezeti Fentarthatósági Terv Monitoring és visszacsatolás
CSANYI HÍRMONDÓ
181. szám (2024-04-07)
LINKEK
www.csongradrendelo.hu
www.del-alfold.hu
www.csongrad-megye.hu
www.csongradikisterseg.hu
www.csongrad.hu
www.felgyo.hu
www.terulet-fejlesztes.hu
www.pafi.hu
www.promenad.hu
www.nyaralasitthon.hu
www.szegvartakarek.hu
www.allamkincstar.gov.hu
www.idafoto.hu
Magyar Üzleti Világ
Babakötvény logó
Digitális átállás
Közadatkereső
E és K Bt.
HHFT

Coop Szeged Zrt.

LEADER Helyi Akciócsoport